40-lecie szkoły
Uroczystości obchodów 40 rocznicy powstania szkoły odbyły się 11 października 2013 roku (wiecej)
Zapraszamy do zapoznania się z życiorysem naszego Patrona
Jan Kochanowski (ur. 1530 w Sycynie, zm. 22 sierpnia 1584 w Lublinie) – polski poeta epoki renesansu, sekretarz królewski, wojski sandomierski w latach 1579–1584, prepozyt poznański w lata (wiecej)
Zwiastuny wiosny
21 marca pierwszy dzień wiosny! (wiecej)

Nasz patron

W roku 1976 wśród uczniów naszej szkoły został rozpisany konkurs celem dokonania wyboru patrona. Największym poparciem cieszył się właśnie Jan Kochanowski. Uroczyste nadanie szkole im. Jana Kochanowskiego odbyło się 30 maja 1981 roku. Podczas tej uroczystości dyr. Zbigniew Głuszek przyjął sztandar, który od tej pory stał się najcenniejszym symbolem szkoły.

Jan Kochanowski największy poeta polski przed Mickiewiczem. Urodził się w 1530 roku w Sycynie, zmarł nagle 22 VIII 1584r. w Lublinie, a pochowany został w Zwoleniu. Pochodził z rodziny szlacheckiej, jego dwaj bracia Mikołaj i Andrzej również zapisali się w dziejach literatury polskiej. Naukę i studia odbywał w Krakowie, w Królewcu (był tu dwukrotnie) i w Padwie (przebywał tu z przerwami ponad 4 lata). Piętnastoletni okres studiów i podróży zamknął Kochanowski wycieczką do Francji i w połowie maja 1559 roku trasą przez Niemcy, na stałe powrócił do kraju, jako w pełni ukształtowany humanista i renesansowy poeta. Kolejne 15 lat przeżył Kochanowski w otoczeniu dworu królewskiego. Utrzymywał ścisłe związki z dworem podkanclerza i biskupa Filipa Padniewskiego, rodziną Firlejów, Janem Zamojskim. Był jednym z sekretarzy królewskich Zygmunta Augusta na dworze w Krakowie. Z tego okresu pochodzą pierwsze utwory poety. Z dworem rozstał się około 1574 roku - już po elekcji i koronacji Henryka Walezego. Po niepowodzeniach w działalności politycznej osiadł w rodzinnym Czarnolesie, gdzie ożenił się z Dorotą Podlodowską (córką wybitnego posła i mówcy sejmowego z czasów Zygmuntowskich) i oddał się swojej twórczości. Małżeństwo było bardzo szczęśliwe, mieli liczne potomstwo, same córki, już po śmierci poety urodził się syn - pogrobowiec. Kochanowski okazał się zamiłowanym gospodarzem wiejskim. Z Czarnolasu poeta ruszał się niechętnie. Główne jego dzieła: hymn "Czego chcesz od nas Panie", "Pieśń o Potopie", poemat dydaktyczny "Szachy", powieść biblijna "Zuzanna", ukochane dzieło poety "Fraszki", "Psałterz", "Pieśni", "Odprawa posłów greckich", "Treny" (poemat bólu rodzicielskiego po śmierci trzydziestomiesięcznej córki Urszuli).

Kochanowski był pierwszym polskim poetą - artystą, wpływ jego na rozwój poezji polskiej był olbrzymi. Naśladowano go w XVI i XVII wieku, ale żaden ze współczesnych nie dorównał mu. Na jego utworach kształcili się romantycy polscy, wysoko go cenili Mickiewicz i Słowacki.

gpkkochanowski1.jpg

gpkkochanowski2.jpg